Biuro Obsługi Zamówień 33 497 77 77 lub sklep@polimet.com.pl

Koszyk

Styczniki

Styczniki to łączniki elektryczne mechanizmowe przeznaczone do włączania lub wyłączania układów elektrycznych silnoprądowych (układów mocy), obwodów sterowniczych i sygnalizacyjnych oraz innych odbiorników i układów elektrycznych. Styczniki cechuje duża trwałość mechaniczna, duża częstotliwość łączeń oraz wysoka pewność działania.
Stycznik jest łącznikiem elektrycznym w którym przez podanie odpowiedniego napięcia na zaciski cewki stycznika (najczęściej oznaczone A1, A2) uruchamiany jest elektromagnes który zamyka lub otwiera zestyki robocze lub sterownicze stycznika i utrzymuje je w takim stanie, dopóki zasilana jest cewka stycznika. Po przerwaniu obwodu cewki elektromagnesu pod wpływem działania sprężyny następuje opadnięcie zwory i powrót styków do stanu z przed podania napięcia.
Styczniki w stosunku do przekaźników posiadają możliwości podłączenia wielu dodatkowych akcesoriów zwiększających funkcjonalność styczników. Należą do nich różnego rodzaju styki pomocnicze, blokady, bloki czasowe elektryczne, pneumatyczne oraz dedykowane do nich przekaźniki termiczne.